Hornické slavnosti OKD přilákaly na 5 tisíc obyvatel hornického regionu

05.09.2023

STONAVA, 5. září 2023 – Na tradičních Hornických slavnostech OKD, které se letos konaly 2. září v parku Boženy Němcové v Karviné, se sešlo na 5 tisíc lidí. Oslavy se nesly v duchu 55. výročí zahájení těžby v Dole ČSM a nabídly nejen rodinám zaměstnanců OKD kulturní a zábavný program.

Slavnostní den začal pietním aktem na Univerzitním náměstí v Karviné, kde vedení a odbory společnosti OKD spolu s hosty, spolky krojovaných horníků a hornickou veřejností uctily památku obětí hornického povolání.

 

„Přišli jsme vzpomenout na stovky havířů a záchranářů, tátů, synů a manželů, kteří havířskému povolání obětovali to nejcennější. Všem těmto lidem chci vyslovit hluboké poděkování a vyjádřit naši neskonalou úctu. Čest jejich památce,“ řekl úvodem pietního aktu generální ředitel a předseda představenstva OKD Roman Sikora. Připomněl také tři kolegy - horníky, jejichž životy vyhasly v loňském a letošním roce. Po pietě se v kostele Povýšení svatého Kříže uskutečnila mše za horníky.

 

Odpoledne už bylo věnováno zábavě. V Parku Boženy Němcové vystoupily kapely Fragile, Bastard, Gate Crasher a Rock´n´Roll Band Marcela Woodmana. Vrcholem kulturního programu pak byl koncert Richarda Müllera. Stovky dětí potěšilo městečko Nadace OKD, v němž se mohly bavit v kreativních dílničkách, při sportovních aktivitách, jízdě na ponících nebo třeba ve fotokoutku.

 

V průběhu odpoledního programu si zástupci OKD připomenuli 55 let těžby Dolu ČSM, jediného černouhelného dolu v Česku, a uhlím pokřtili firemní kalendář Zdař Bůh! s fotografiemi z hornického prostředí, které vytvořil ostravský fotograf Boris Renner. Celý výtěžek z prodeje kalendáře poputuje Spolku svatá Barbora. Ten od roku 2004 podporuje děti, jimž zahynul rodič na následky pracovního úrazu, zejména v hornictví.

 

„Do dalších let přejeme Dolu ČSM hodně vytěženého uhlí, dobré ceny a hlavně to, aby všichni naši chlapi po každé šichtě vyfárali a vraceli se zdraví domů,“uvedl Sikora a poděkoval zaměstnancům OKD za loajalitu a dobrou práci a také partnerům Hornických slavností OKD, kteří s těžební firmou dlouhodobě spolupracují.